Pagina de start a forumului e-Iasi Forum e-Iasi Forum
Forumul municipiului Iasi- anunturi online, haine, auto. hardware, laptopuri, imobiliare.

FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   FAQRegulament   InregistrareInregistrare   ProfilProfil    Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Programare telecomanda fara functia de "cautare programe"

Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului e-Iasi Forum -> Electronica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cont Basicproiectis
De abia sosit..
De abia sosit..

Data inscrierii: Mon Feb 25, 2013 10:27 am

MesajTrimis: Mon Dec 19, 2016 12:56 pm    Titlul subiectului: Programare telecomanda fara functia de "cautare program  Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Am si eu o problema tehnica si nu stiu cum sa o rezolv.
Mama mea locuieste la tara si are un model de televizor marca Saba T7021C care are si o telecomanda originala Saba RCT 100 ca in aceasta imagine... http://www.lutek.ro/telecomanda-thomson-model-rct100-ro
Problema e ca in momentul in care si-a tras cablu avea in grila 44 de programe......si televizorul detecta programele automat, intrucat meniul televizorului......nu are nici o functie de "cautare programe" ci doar anumite functii pentru imagine si alarma precum si o lista cu programe.....
Acum cateva zile baietii de la cablu au schimbat cateva cabluri in retea......si acuma televizorul nu mai vede toate programele ci doar 30 si ceva....si alea amestecate.......1 program il vede bine...iar urmatoarele 5 nu le vede deloc ci apar doar punctele albe......apoi iar altul il vede....etc
Am facut o sesizare la cei de la cablu si au spus ca....acuma clientii au in grila 60 de programe si de vina ar fi televizorul.....si cica sa dam cautare la programul dorit din telecomanda.....dar telecomanda si nici meniul televizorului nu au nici o functie de cautare
Ma puteti ajuta cum sa programez un astfel de televizor sau poate stiti vre-o combinatie de taste pentru telecomanda in cauza....care sa imi caute programele......
Multumesc anticipat tuturor.

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului icon-reclamatii2.gif
Cont Silveradvertisements
Normal contributor

Date inscrierii:Thu Jun 07, 2007 9:22 am

Trimis: 2017-11-25    Titlul subiectului: ...

Sus
Cont Basicproiectis
De abia sosit..
De abia sosit..

Data inscrierii: Mon Feb 25, 2013 10:27 am

MesajTrimis: Thu Dec 22, 2016 1:58 pm    Titlul subiectului: Am rezolvat problema  Raspunde cu citat (quote)

Din fericire pentru mine am reusit sa gasesc pe siteul producatorului televizorului Saba, instructiunile in engleza ale telecomenzii originale Saba......
Cu toate ca televizorul este unul nemtesc si la apasarea tastei "MENIU" de pe telecomanda apare un meniu simplificat care nu are functia de cautare......pentru a rezolva aceasta problema...trebuie sa tineti apasati pe tasta MENIU de pe telecomanda cel putin 5 secunde. Dupa astea cele 5 secunde va vor aparea un "meniu secret" din care puteti da cautare automata la programe, va puteti schimba frecventele, puteti rearanja programele televizorului etc.
Am gasit astfel meniul secret am dat cautare automata la programe ....si acuma televizorul vede 60 de programe.
Uitati aici manualul de utilizare al telecomenzii.......
https://www.manualslib.com/manual/169213/Saba-M8521c.html#manual
Sper ca poate fi folosit si de altii care se confrunta cu aceiasi problema ca a mea si nu stiu cum sa dea cautare automata de la televizorul care acelasi tip de telecomanda
O zi frumoasa

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului icon-reclamatii2.gif
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului e-Iasi Forum -> Electronica Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum

Disclaimer: Administratorii site-ului forum.e-iasi.com nu isi asuma nici o responsabilitate cu privire la corectitudinea anunturilor si originea produselor oferite la vanzare de catre utilizatori. Prin utilizarea forumului sunteti de acord cu aceasta conditie si in cazul in care sunteti pagubit/inselat de catre utilizatorii acestui forum, va angajati sa nu aveti absolut nici un fel de pretentie din partea administratorilor e-Iasi.

Drept Online :. Inchiriei Iasi :. Parteneri e-Iasi :. Ai sugestii?
Vizitatori: